İçerik Slayt

UYGULAMALAR

Halı Altı Uygulaması

XPS  levhaları süratli, kolay ve ekonomik uygulama imkanı verir. Levhalar döşeme betonu üzerine doğrudan, aralık veya boşluk bırakmayacak şekilde serilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler:

-Isı yalıtımı, döşeme betonu üzerine serilir. Su yalıtımının, döşeme betonu üzerinde olması gerekir. Isı yalıtım malzemesi yeterli basma ve sünme mukavemetine sahip ve rijit olmalıdır. Isı yalıtım levhaları doğrudan ahşap vb. döşeme kaplamaları altında kullanılabilir.

 

- Döşeme betonunun yüzeyi düzgün, temiz, toz ve atıklardan arındırılmış olmalıdır.

 

- Şap kalınlığı, döşeme kaplaması ve yükler gözününe alınarak,ısı yalıtım levhaları yeterli basma mukavemetine sahip olmalıdır.

 

- Ahşap kaplamalı döşemelerde, döşeme betonu üzerinde su yalıtımı yoksa, ısı yalıtımı ile kaplama arasında buhar kesici konulması gerekir.

 

 

- Döşemedeki ısı yalıtımı ile içten duvara yapılan ısı yalıtımı birbiri üzerine bindirilerek ısı köprüleri engellenmelidir. Sandviç duvar yalıtımı yapılırken, ısı yalıtımı döşeme kalınlığının alt hizasından başlayacak şekilde yerleştirilmelidir.

 

-Halı, PVC, ahşap parke gibi kaplamalar için şap tabakası üzerine yapıştırma veya latalı tesbit yapılır. Isıtılan döşemelerde levhalar döşeme betonu üzerine serilir. Üzerine polietilen folyo ayırıcı tabaka serildikten sonra ısıtma-tesisat boruları plastik ayaklar ile yerleştirilir, uygun kalınlıkta şap dökülerek ısıtma borularının bu şap tabakasınıntasında kalması sağlanır. Daha sonra istenilen döşeme bitişiyle detay tamamlanır.

 

 

 

XPS Isı Yalıtım Levhaları: TS 825’e uygun kalınlıkta ve TS 11989 EN 13164 standardına göre TSE belgeli, yangın dayanımı minimum B1 olan, minimum 30 kg/m3 yoğunlukta, %10 deformasyonda basma mukavemeti minimum 200 kPa (C2 Sınıfı) Ekstrüde polistren köpük levhalar.